Jak idealnie dobrać okulary korekcyjne? Kilka rad!

Jak idealnie dobrać okulary korekcyjne? Kilka rad!

Okulary korekcyjne to wybór zazwyczaj na dłuższy czas. Są to okulary, których stosowanie zaleca lekarz okulista, w oparciu o przeprowadzone badanie wzroku. Na podstawie badania dobiera on odpowiednią moc szkieł, wypisuje receptę, z którą następnie udajemy się do optyka w celu wybrania idealnych oprawek.

Oprawki

Asortyment oprawek jest obecnie bardzo duży. O ile zdecydujemy się na wizytę u klasycznego, standardowego optyka, o tyle wybór ograniczony jest do tych modeli, które posiada optyk. Sprawa “komplikuje” się, jeśli chcemy zamówić okulary korekcyjne online. Sklepy posiadają ogromną wręcz bazę oprawek i ciężko zdecydować się na te jedyne, które chcielibyśmy nosić przez często następnych kilka lat.

Kryteria wyboru

Przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, jaki mamy typ twarzy. Inne oprawki będą bowiem pasowały do twarzy owalnej, a inne do kwadratowej. Ocena typu twarzy pozwoli w pierwszym kroku dokonać wstępnej weryfikacji dostępnej oferty, co dość znacznie ułatwi dalsze poszukiwania. Kwestie doboru oprawek w zależności od kształtu twarzy obejmują przede wszystkim model oprawek, ze szczególnym uwzględnieniem kształtu, ale także grubości oprawek i szerokości całych okularów.

Kolejne aspekty, które są istotne dotyczą kształtu, wyboru kolorystyki czy wzorku na naszych oprawkach. Szczególnie tych, które są grubsze. Tu sprawa nie jest aż tak prosta i nie ma gotowego przepisu. Czynniki, jakie często brane są pod uwagę, szczególnie przez panie do kolor oczu, wygląd cery, a także czasami kolor włosów. To właśnie szczególnie kobiety przywiązują wagę do najdrobniejszych szczegółów podczas wybierania oprawek.

Kolejne aspekty, jakie brane są pod uwagę to także cena oprawek i jest to kryterium najprostsze do weryfikacji, gdyż każdy dobiera oprawki, zgodnie ze swoimi możliwościami finansowymi. Nieco inne kryteria wyboru okularów dotyczą dzieci, w szczególności małych dzieci, gdzie najważniejszym aspektem jest wygoda użytkowania oraz estetyczny wygląd tak, aby nie zniechęcić dziecka. Okulary źle dopasowane będą noszone niechętnie lub nie będą noszone w ogóle.