Jakie okulary wybrać?

Jakie okulary wybrać?

Okulary stają się nieodłączną częścią naszych codziennych stylizacji. Nie tylko zdobią naszą twarz ale też odzwierciedlają styl życia i osobowość.

Powinniśmy czuć się w nich komfortowo i swobodnie.  Jak znaleźć nie tylko modne ale i wygodne okulary? Zasada numer jeden – nie bójmy się przymierzać. Zakładając dany model możemy z łatwością ocenić, jak prezentuje się on na naszej twarzy i zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów.

Wygoda to podstawa

Oprawa okularów powinna być dobrana tak, by nie uciskać nosa, ani się z niego nie zsuwać. Wygodne okulary przylegają idealnie do nasady nosa, nie powodując dyskomfortu. Istotna jest także odpowiednia długość zausznika, dzięki któremu okulary stabilnie utrzymują się na twarzy. O ile zauszniki w oprawach z tworzywa sztucznego można dogiąć, to w oprawach metalowych lub z poliwęglanu  nie zawsze jest to możliwe. Model o zbyt krótkich lub zbyt długich zausznikach z pewnością nie będzie układał się prawidłowo, co może sprawić, że użytkowanie będzie znacznie mniej komfortowe.

Odpowiednie pole widzenia

Podstawową funkcją okularów jest korygowanie wady wzroku. Optymalne pole widzenia staje się więc najważniejszą cechą każdej pary okularów. Właśnie dlatego, przymierzając oprawy warto zwrócić uwagę na to, czy źrenica znajduje się na środku soczewki lub delikatnie ponad nim.

Czasem zdarza się, że przy dużych i średnich mocach szkieł okularowych pojawia się zjawisko optycznego powiększenia lub pomniejszenia oka. W takim przypadku idealnym  wyjściem jest wybór soczewki asferycznej. Asferyczna konstrukcja niweluje optyczny efekt zmiany rozmiaru oka, zapewniając naturalny wygląd. Takie rozwiązanie sprawia też, że soczewka jest bardziej płaska oraz zapewnia szersze pole widzenia.

Estetyczny wygląd

Duże wady wzroku jeszcze do niedawna wiązały się z montażem stosunkowo grubych szkieł w oprawkach. Obecnie technologia pozwala na znaczne zmniejszanie grubości soczewek,  dzięki czemu zyskujemy bardziej estetyczny efekt.

Warto pamiętać, że grubość soczewek, a także ich rodzaj ma wpływ na wybór oprawy okularów korekcyjnych. Soczewki ujemne o dużych mocach montowane są zazwyczaj w oprawach pełnych o największej średnicy. Natomiast soczewki dodatnie wymagają niewielkiej średnicy oprawy. Oznacza to, że zazwyczaj krótkowidze, mogą pozwolić sobie na większe oprawy niż osoby z zaawansowaną dalekowzrocznością, choć nie zawsze jest to regułą.  

Kolejnym szczegółem wpływającym na estetyczny wygląd twarzy jest szerokość opraw oraz zauszników. Dobrze dopasowane oprawy nie powinny być ani zbyt szerokie, czyli wystawać znacząco poza obręb twarzy, ani zbyt wąskie, nie tylko ze względu na pole widzenia, ale również ze względu na efekt „rozchodzących się zauszników”.

Jeśli chodzi natomiast o wielkość opraw, to w doborze kierujemy  się dwoma zasadami. Po pierwsze okulary korekcyjne nie mogą zasłaniać brwi.  Po drugie nie jest wskazane, aby ramki opierały się na policzkach. Jeżeli uśmiechamy się, a oprawy podnoszą się wraz z policzkami – oznacza to, że okulary są nieco za duże i dobrze byłoby je wymienić na model o mniejszym rozmiarze.

Kolorystyka i styl

Okulary nie tylko korygują wadę wzroku, ale wpływają również na nasz wygląd. Najczęściej stają się stałym elementem w codziennej stylizacji.  Warto zatem wziąć pod uwagę fason opraw oraz ich kolorystykę. W zależności od preferowanego stylu, możemy dobrać model bardziej młodzieżowy, elegancki czy biznesowy. Natomiast kolorystyka okularów powinna współgrać z karnacją, kolorem oczu i włosów. Pamiętajmy, że powagi dodają modele w ciemnych oprawach, kolorowe odmładzają, a złote i srebrne postarzają.

Na to, czy dobrze prezentujemy się w okularach ma też wpływ m.in. ich kształt. Zasada doboru  jest bardzo prosta – oprawy kanciaste wyostrzają rysy twarzy, natomiast owalne je łagodzą. Więcej porad na temat tego, jak dobrać okulary do kształtu twarzy znajdziecie tutaj.