Na plażę tylko z filtrem UV

Na plażę tylko z filtrem UV

Nakrycie głowy, jasne ubranie i obowiązkowo krem z filtrem UV – taki asortyment zabieramy ze sobą na plażę, by chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Do plażowego koszyka  warto dorzucić jeszcze okulary przeciwsłoneczne, które zapewnią odpowiednią ochronę oczu.

 

Kąpiele słoneczne są naszemu organizmowi niezbędne, ponieważ pozwalają na właściwą syntezę witaminy D. Jednak nadmierna ekspozycja na działanie promieni UV może być szkodliwa nie tylko dla skóry, ale też dla naszych oczu.  Pieczenie, szczypanie, łzawienie oraz zaćma czy uszkodzenie rogówki mogą być konsekwencją braku należytej ochrony wzroku. Specjaliści zalecają, aby chronić wzrok przed promieniowaniem UV przez cały rok, jednak w okresie letnim  taka ochrona jest obowiązkowa. Latem jesteśmy szczególnie narażeni na działanie promieni słonecznych, które odbijają się od lustra wody czy piasku.

Właściwą ochronę oczu przed szkodliwym promieniowaniem zapewnią okulary z filtrem UV, kupione w salonie optycznym.  Okulary zakupione na przypadkowych straganach czy w sklepach z pamiątkami nie posiadają filtra UV, co oznacza, że nie będą chronić wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.