Odpoczynek oczu na koniec dnia – porady

Odpoczynek oczu na koniec dnia – porady

Godziny wieczorne to czas relaksu i odpoczynku po długim, aktywnym dniu. Spędzamy je najczęściej z bliskimi, starając się jak najbardziej zregenerować. Jeśli nosimy okulary albo długo pracujemy przy komputerze (innym ekranie) powinniśmy także zadbać o odpoczynek oczu.

Wieczorny relaks

W tych godzinach warto zapomnieć o towarzyszącym nam sprzęcie elektronicznym – smartfonie, tablecie, komputerze czy telewizorze. Korzystanie z tych sprzętów przed snem może spowodować problemy z zaśnięciem. Właśnie podczas snu zarówno nasze oczy, jak i mózg, całe ciało regenerują się najbardziej. Niebieskie światło, które emitują te sprzęty wpływa na nasz mózg i powoduje, że jesteśmy bardziej pobudzeni – w efekcie nasz cykl dobowy jest zburzony.

Istnieją aplikacje na smartfony i tablety, które o określonej porze samoistnie zmieniają kolor emitowanego światła na żółty. Warto się w nie zaopatrzyć – pomogą nam chronić wzrok, jeśli musimy coś sprawdzić na ekranie w godzinach wieczornych, czy nocnych.

Suche oko

Jeśli oczy pieką, masz uczucie suchości i ziaren piasku pod powieką, polecamy skorzystać ze sprawdzonego pomysłu medycyny ludowej – naturalnych ziołowych okładów, np. z rumianku. Wystarczy zaparzyć saszetkę we wrzącej wodzie, a po ostudzeniu zamoczyć w niej płatek kosmetyczny i nałożyć na zamkniętą powiekę. Tym sposobem znacznie zmniejszymy obrzęki wokół oczu, co znacznie wpłynie na kondycję wzroku.

Jeśli to nie pomorze, warto kupić w najbliższej aptece tzw. sztuczne łzy. To krople do oczu, które już w momencie użycia nawilżą spojówkę oka i poprawią komfort widzenia. Sprawdzą się szczególnie, jeśli pracujesz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Możesz je używać cały dzień – z pewnością poczujesz ulgę!

Zimny kompres

Nie od dzisiaj znamy zbawienne działanie zimna na nasz organizm. Dużą popularnością cieszą się żelowe maski na oczy. Wystarczy schłodzić ją w lodówce i nałożyć na okolice oczu wieczorem. Szybko zminimalizują obrzęki. Wszystko za sprawą zimna, które znacznie pobudza krążenie krwi. Możesz także zastosować zimne kompresy z materiału (np. gazy, albo bandażu) – pomogą Twoim zmęczonym oczom wrócić do formy po trudnym dniu.

Suplementuj luteinę

Luteina wspomaga naturalną ochronę oka – jest składnikiem bariery ochronnej oka. Jako antyoksydant wiąże wolne rodniki. Niewielkie ilości tego makroskładnika znajdują się także w plamce żółtej oka – są jak filtr ochronny przed promieniowaniem słonecznym. Możesz ją dostarczać organizmowi w formie suplementu diety z apteki, albo naturalnie – poprzez zjadanie jajek, albo  wybranych warzyw (sałaty, szpinaku, kapusty włoskiej, brokułów czy pietruszki).

W ciągu dnia warto przemywać oczy zimną wodą (zmniejszy obrzęk, pobudzi do działania), zaś przed można do tego użyć oczy ciepłą wodą, która zadziała kojąco, odpręży oko i przygotuje do odpoczynku. Ponadto w aptece farmaceuta z pewnością zasugeruje Ci jakiej maści, bądź kremu nie powinno zabraknąć w Twojej kosmetyczce.